Aankomst op Kythira (KY-A)
Je komt aan in Kythira per vliegtuig of veerboot, tekent de benodigde papieren en neemt je huurauto mee. Je rijdt naar je accommodatie in Livadi (standaardhotel Aposperides) of Kapsali (upgrade hotel El Sol). Mocht je vroeg arriveren, kun je al een eerste wandeling maken.
Voor de volgende dagen van je verblijf kies je zelf welke wandeling(en) je op welke dag wilt maken.
LET OP! DE REIS BEVAT STANDAARD 6 WANDELDAGEN.
rijtijd/afstand: 40 of 30 minuten / 30 of 20km
Rondwandeling Mylapotamos langs watervallen en Kato Chora (KY-01/GR00322)
Wandeloptie 1
De wandeling start bij het typisch Griekse dorpsplein van Milopotamos met het traditionele koffiehuis Kafeneio onder de plataan. Een indrukwekkend geplaveid pad voert je naar de kloof en de 23 watermolenruïnes langs de waterloop. Onderweg kom je langs vier watervallen die bijna het hele jaar water hebben.
Dan stijg je naar Kato Chora met haar Venetiaans kasteel uit 1565, het ‘Exobourgo’. Dit nu verlaten bolwerk is zeker een bezoek waard. Je wandelt verder door de nauwe straatjes en langs de traditionele huizen van het dorp. Via weggetjes wandel je terug naar Milopotamos.
wandeltijd/afstand: 2h / 4,7km
stijgen/dalen: 150m
Rondwandeling Chora langs de baai van Kapsali en Sparagario strand (KY-02/GR00321)
Wandeloptie 2
Je start op het centrale plein van Chora en daalt af door de hoofdstraat. Net vóór het Kastro (‘oog van Kreta’ genoemd) daal je verder langs 14 Byzantijnse kerken. Je volgt een pad dat de haarspeldbochten afsteekt tot de dubbele baai van Kapsali, de haven van Chora. Onderweg heb je fantastische uitzichten.
Je kunt bijkomen in een van de vele cafées van Kapsali en vervolgt via het afgezonderd strand Sparagario. De stijging terug naar Chora is pittig, maar de uitzichten maken het helemaal goed. Wie nog energie over heeft kan het Kastro bezoeken, voordat je terugkeert naar het plein voor een verfrissend drankje.
wandeltijd/afstand: 2h / 4,9km
stijgen/dalen: 180m
Rondwandeling Chora langs de het schiereilandje Trachilas (KY-03/GR00320)
Wandeloptie 3
De wandeling start op het centrale plein van Chora en volgt een landweg die gemaakt is door het Duitse leger tijdens de Tweede Wereldoorlog. Hier stond een kamp met luchtafweerschut, nog zichtbaar tijdens de wandeling.
Je maakt een lus naar het schiereilandje Trachilas via de smalle landengte ‘Diakopi’. Deze oversteek is niet makkelijk en vereist af en toe wat klanteren; je kunt het schiereilandje overslaan.
Op de terugweg kom je langs het kerkhof van Chora en neemt vandaar een oud voetpad terug naar Chora. Over de hoofdweg kom je weer op het centrale plein.
wandeltijd/afstand: 2h / 5,3km
stijgen/dalen: 180m
Rondwandeling Potamos langs Trifyllianika en Paleochora (KY-04/GR00318)
Wandeloptie 4
Je start op het dorpsplein van Potamos. Op zondagmorgen is hier een levendige markt waar de boeren uit heel Kythira hun waren komen aanbieden. Je wandelt naar Trifyllianika en volgt vandaar een oud pad naar Paleochora, de oude burcht die tot de 16e eeuw de hoofdstad van het eiland was. Eenmaal aangekomen bij de ruïnes van de citadel kun je vrijelijk op onderzoek uit.
De terugweg voert via een droge rivierbedding, fysiek uitdagend maar wel heerlijk in de schaduw. Het laatste stuk wandel je door een geurig naaldbos terug naar Potamos.
wandeltijd/afstand: 3h / 8,5km
stijgen/dalen: 200m
Rondwandeling Aroniadika (KY-05/GR00323)
Wandeloptie 5
Hoewel de meeste toeristen op Kythira komen voor de schitterende stranden, ligt de werkelijke geschiedenis van het eiland in het binnenland waar kleine dorpen werden gebouwd op plekjes die beschermd lagen van de harde westenwind en de vele invallen van piraten.
Ook nu nog wonen de meeste permanente bewoners op deze ‘ruggengraat’ van het eiland. Bij deze wandeling bezoek je 7 van deze traditionele dorpen. Je ziet hoe dichtbij elkaar de huizen zijn gebouwd: dat neemt minder plaats in en geeft schaduw. Je wandelt door de velden over geplaveide paden, langs vele dorsvloeren en bronnen, deels nog in gebruik bij de locale boeren.
Er is een afkortingsroute, waarmee je ook de hele wandeling over twee dagen kunt verdelen.
wandeltijd/afstand: 3½h / 8,7km (kan worden afgekort)
stijgen/dalen: 140m
Rondwandeling Livadi langs wijngaarden en de Agios Dimitrios kerk (KY-06/GR00316)
Wandeloptie 6
Deze wandeling maakt geen deel uit van het netwerk van de Kythira Trails, maar omdat de standaard accommodatie zich in Livadi bevindt is dit een heerlijke niet te missen wandeling. Hij voert door wijngaarden en olijfgaarden en langs de grote kerk ‘Kaki Melissa’, ‘Slechte Bij’.
Een landschappelijk fraai pad brengt je naar het gehuchtje Klaradika. Hier vlakbij ligt de opvallende kerk Agios Dimitrios, met een unieke vormgeving en tevens de oudste kerk van Kythira. Langs wijngaarden en tussen laag struikgewas wandel je terug naar Livadi.
wandeltijd/afstand: 3½h / 10km
stijgen/dalen: 200m
Rondwandeling Kapsali langs de Agia Sofia grotkerk (KY-07/GR00317)
Wandeloptie 7
Je start bij de baai van Kapsali en stijgt langs landwegen en langs hotel El Sol. Deze wandeling onthult meer van het rurale binnenland en start over makkelijke landwegen. Na het klooster van Agios Ioannis buigt de route naar het zuiden en wordt uitdagender.
Na de grotkerk wandel je terug naar Kapsali met zicht op de prachtige baai en de turquoise zee.
Het stuk naar de Agia Sofia grotkerk voert over een smal pad hoog boven het ravijn. Dit stuk is NIET geschikt voor mensen met hoogte- of engtevrees!!! Omdat je het stuk niet kunt overslaan, is de hele wandeling in dat geval ongeschikt.
wandeltijd/afstand: 4h / 10,4km
stijgen/dalen: 400m
Rondwandeling Karavas langs bronnen en vuurtoren (KY-08/GR00319)
Wandeloptie 8
Deze langste wandeling start in het noorden in het dorp Karavas. Eerst kom je langs de verfrissende bronnen van Amir Ali. Hier start een geplaveid pad langs de verlaten nederzetting Mavrogiorgianika, hoog boven de vallei gelegen. Door het rurale landschap daal je geleidelijk naar de Agios Nikolaos kerk op het strand. Aan de overzijde van de zeestraat kun je de Peloponnesos zien liggen, met Neapoli aan de horizon. Iets verderop ligt de vuurtoren Moudari.
Een prettig kustpad verbindt de vuurtoren met het strand Platia Ammos. Na een verfrissing ga je weer stijgen en wandelt terug naar Amir Ali, het laatste stuk door een adembenemend landschap. Vanaf Amir Ali kun je nog een lus maken door een weelderig rivierdal en langs de Keramari bronnen voordat je terugkeert naar Karavas.
wandeltijd/afstand: 4h / 14,5km (kan worden afgekort door de extra lus niet te maken)
stijgen/dalen: 350m
Dag 8: Vertrek van Kythira (KY-V)
Na het ontbijt eindigt het arrangement. Je rijdt terug naar de luchthaven of veerhaven om de huurauto terug te brengen en vertrekt van Kythira.
Als je de auto had gehuurd vanaf Athene, vaar je over met de auto aan boord en rijdt terug naar Athene. In dat geval kun je ook weer extra overnachtingen boeken om de terugweg te onderbreken.